صفحه اصلی مقالات تخصصی اگر به درست مسواک نزنید، دندان‌هایتان زودتر پوسیده می‌شوند!!! ، هشت عادت غلط در مراقبت از دندان‌ها ، مسواک خوب ، خمیردندان خوب ، مسواک ایرانی ، مسواک زدن ، آموزش مسواک زدن صحیح

اگر به درست مسواک نزنید، دندان‌هایتان زودتر پوسیده می‌شوند!!! ، هشت عادت غلط در مراقبت از دندان‌ها ، مسواک خوب ، خمیردندان خوب ، مسواک ایرانی ، مسواک زدن ، آموزش مسواک زدن صحیح

اگر به درست مسواک نزنید، دندان‌هایتان زودتر پوسیده می‌شوند!!! ، هشت عادت غلط در مراقبت از دندان‌ها ، مسواک خوب ، خمیردندان خوب ، مسواک ایرانی ، مسواک زدن ، آموزش مسواک زدن صحیح اگر به درست مسواک نزنید، دندان‌هایتان زودتر پوسیده می‌شوند!!!
غالب ما آدم‌ها در طول روز دندان‌های خود را یک یا دوبار مسواک می‌زنیم. مسئله‌ای که بسیار حائز اهمیت است، این است که متاسفانه مسواک زدن به تنهایی سبب سالم ماندن دندان ها نمی شود. در 8 اشتباه متداول و اپیدمی در طول روز را که در طول روز انجام می‌دهیم، در بخش زیر بخوانید:
1- فشار دادن مسواک بر روی دندان ها
هنگامی که نیروی زیادی به مسواک وارد شود، باعث ریختن موهای مسواک می شود. بنابراین دندان های شما به طور کامل تمیز نمی‌شود و به مرور زمان باعث پوسیده شدن دندان های شما می شود. انتخاب مسواک و خمیردندان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. مسواک مناسب، مسواکی است که بتواند به همه بخش‌های دهان و دندان شما، دسترسی داشته باشد و باعث تمیز شدن تمام دندان ها، زبان و لثه شود. همیشه مسواک‌هایی را انتخاب کنید که دارای سر کوچک و فرچه آن نیز در عین حال نرم باشد. هنگام خرید خمیر دندان نیز حتما با یک پزشک مشورت کنید و بر اساس نوع دندان و لثه خود، خمیر دندان انتخاب کنید.
2- توجه نکردن به مواد غذایی مصرفی
احتمالا شما هم با خود فکر می‌کنید که تنها مصرف شیرینی و مواد قندی باعث پوسیدگی دندان می‌شود. برای داشتن دندان های سالم باید مواد غذایی حاوی کلسیم، فسفر و فلوئور مصرف کنید. به عنوان مثال مواد غذایی مانند لبنیات، میوه و سبزیجات، ماهی و لوبیا شامل کلسیم و مواد غذایی مانند ماهی، عدس، فندق نیز شامل فسفر هستند. برای تامین فلوئور بدن نیز باید در طور روز حداقل 8 لیوان آب بنوشید.
3- استفاده نکردن از پاک‌کننده های اضافی برای تمیزی دندان
استفاده از نخ دندان ضروری است؛ چرا که غذاهای باقی مانده بین دندان ها با مسواک تمیز نمی شوند و تنها با استفاده از نخ دندان مواد غدایی باقی‌مانده در میان دندان‌ها برطرف می‌شوند. استفاده از دهانشویه نیز هر شب برای مراقبت از دندان ها بسیار مفید است.
4- تمیز نکردن لثه ها
اگر لثه های شما حساس است و دچار خونریزی می شود این امر به مرور زمان سبب پریودنتیت می گردد.این بیماری سبب التهاب و خونریزی لثه می گردد.حتی با مرور زمان باعث می شود دندان های خود را از دست بدهید.برای تقویت لثه ها می توانید از مسواک یا وسیله مخصوص این کار استفاده کنید و لثه ها ی خود را ماساژ دهید.هر شب قبل خواب نیز می توانید دهان خود را با آب نمک بشویید.اما اگر خونریزی لثه شما دایمی است حتما با پزشک مشورت کنید.
5- عدم جرمگیری دندان ها
نوشیدنی ها ،مواد اسیدی ،مواد غذایی و سیگار باعث ایجاد جرم بر روی دندان ها می شود. جرم دندان سبب التهاب لثه و همچنین پوسیدگی دندان ها می شود. برای سلامت دندان ها در سال حداقل یک بار دندان های خود را جرم گیری کنید.
6- عدم ارتودنسی دندان ها
بعضی از انسان اعتقاد دارند که ارتودنسی فقط باید در سنین جوانی انجام شود و این کاملا اشتباه است.شما می توانید در سنین میانسالی نیز از ارتودنسی استفاده کنید.
7- با یک طرف دهان غذا را جویدن
آیا می دانستید که جویدن باعث تمیز شدن دندان های شما می شود؟ اگر شما فقط با یک طرف غذا می جوید در طرف دیگر باعث به وجود آمدن پوسیدگی در دندان ها می گردد.همچنین باعث ضعیف ماندن عضلات نیز می گردد.هنگام غذا خوردن دقت کنید که از هر دو طرف دندان هایتان استفاده کنید.
8- عدم آموزش صحیح مسواک زدن به کودکان
مسواک زدن صحیح را از کودکی به کودکان خود آموزش دهید؛ زیرا اگر آن ها آموزش درست نبینند این عادت غلط آن ها تا سنین بزرگسالی نیز ادامه می یابد. به فرزندان خود آموزش دهید که حداقل باید 3 دقیقه به مسواک زدن ادامه دهند. اگر خود شما نیز اطلاع ندارید می توانید از پزشک در این زمینه کمک بخواهید.