صفحه اصلی مقالات تخصصی با بیماری هالوتوزیس یا بوی بد دهان آشنا شوید ، مسواک ، مسواک زدن ، درمان بوی بدن دهان ، مسواک ولدنت ، خمیردندان ولدنت ، مسواک ایرانی ، مسواک خوب ، مسواک ارزان

با بیماری هالوتوزیس یا بوی بد دهان آشنا شوید ، مسواک ، مسواک زدن ، درمان بوی بدن دهان ، مسواک ولدنت ، خمیردندان ولدنت ، مسواک ایرانی ، مسواک خوب ، مسواک ارزان

با بیماری هالوتوزیس یا بوی بد دهان آشنا شوید ، مسواک ، مسواک زدن ، درمان بوی بدن دهان ، مسواک ولدنت ، خمیردندان ولدنت ، مسواک ایرانی ، مسواک خوب ، مسواک ارزان هالیتوزیس یا بوی دهان یکی از بیماری‌های مربوط به دهان و دندان است. هالیتوز از واژه (halitus) به معنای بازدم گرفته شده و عبارت است از نفس بدبو یا ناخوشایندی که از حفره دهان یا بینی خارج می‌شود؛ صرف‌نظر از آن که منشاء آن در همین حفره باشد یا از سایر نقاط بدن باشد.
اهمیت بررسی هالیتوز (بوی بد دهان)بسیار است. بوی بد دهان به صورت یک مانع در ارتباطات عمل می‌کند و باعث کاهش کارآیی فرد و کاهش اعتماد به نفس افراد می‌شود. بوی بد دهان ممکن است نشانه یک بیماری باشد.
در برخورد با بوی بد دهان، اولین کار تعیین این نکته است که آیا بوی بد فقط توسط بیمار احساس می‌شود یا آنکه توسط پزشک با دیگران نیز قابل تشخیص است. چنانچه وجود بو توسط پزشک یا فرد دیگری غیر از بیمار تایید نشود مشکل روانی در کار است و می‌تواند حتی دلالت بر بیماری‌های روانی جدی چون اسکیزوفرنی باشد.
بسیاری از بیماران به‌دلیل پدیده عادت کردن، از بوی بد دهان خود بی‌خبرند و توسط یک خانواده یا دوست از آن آگاه می‌شوند. اگر بو برای پزشک آشکار نباشد به چند روش می‌توان احتمال آگاهی از آن را افزایش داد.
پزشک می‌تواند در کنار بیمار بایستد و با برگه‌ای جریان هوای بازدم بیمار را به سمت خود منحرف کند یا اینکه از بیمار بخواهد ابتدا با بینی بسته از راه دهان و سپس با دهان بسته از راه بینی تنفس کند. اگر فقط بازدم دهانی بدبو بود بیشتر علل دهانی مدنظر است و در غیر این صورت باید به فکر علل ناشی از بینی، ریه یا علل سیستمیک بود. در هر حال معاینه دقیق دهان، دندان‌ها یا بینی و حلق لازم است، زیرا این‌ها شایع‌ترین محل‌های ایجادکننده هالیتوز به‌شمار می‌رود.